Кількість
|
Вартість
|
||
|
Європейська історія вперше виявилася відданою на відкуп пересічності. Рішення вийти на авансцену виникло само собою, як тільки дозрів новий людський тип — втілена посередність»,— писав іспанець Хосе Ортега-і-Гассет у своїй головній праці — філософсько-соціальному трактаті «Повстання мас». Він був переконаний, що європейське суспільство ХХ століття переживало гостру кризу. Головним у ньому стала не видатна особистість, а маса пересічних, схожих одна на одну істот, які думають і надходять однаково.
«Неприкаяне, незатребуване життя — більший антипод життя, ніж сама смерть. Життя — це зобов'язання щось зробити, виконання обов'язку, і, ухиляючись від нього, ми відмовляємося від життя», — вважає філософ. На його думку, маси загрожують самій європейській культурі та цивілізації. «Масове мислення — це мислення тих, у кого на будь-яке питання заздалегідь готова відповідь, що не складає праці і цілком влаштовує», — переконаний Ортега-і-Гассет.
Незважаючи на те, що роботу було видано ще в 1930 році, вона пояснила механізми суспільних явищ, властиві і XXI століття. Наприклад, автор передбачив виникнення європейської інтеграції.
"Повстання мас" - культова книга Х. Ортега-і-Гассета, яка принесла йому всесвітню славу. У ній він вперше у західній філософії виклав основні принципи устрою так званого масового суспільства, де кожна окрема людина – статист, який вважає за краще "плисти за течією" і не несе ні за що відповідальності. А західне суспільство ХХ століття, на думку автора, поділено не на класи чи соціальні групи, а на певні типи людей – представників аристократії та "маси", які поступово захоплюють владу. Цей феномен - захоплення масами влади - Ортега-і-Гассет називає "повстанням мас".
Про автора:
Ортега-і-Гассет Хосе (1883-1955) - іспанський філософ, теоретик мистецтва. Літературно-публіцистичною діяльністю займався з 1904 року. Автор робіт “Роздуми про Дон Кіхота” (“Meditaciones del Quijote”, 1914), “Про думку у мистецтві” (“Sobre el punto de vista en las artes”, 1924), “Дегуманізація мистецтва” (“La deshumanizaciу n del arte”, 1925), “Думки про роман” (“Ideas sobre la novela”, 1925), книг “Іспанія з перебитим хребтом” (“Espaсa invertebrada”, 1920), “Тема нашого часу” (“El tema de nuestro tiempo ”, 1921), “Повстання мас” (“La rebeliуn de las masas”, 1930), “Людина та люди” (“El hombre y la gente”, 1950)